Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Otomobil
blog-post image

Motor Arıza Lambası Neden Yanar? Ne yapmalı ?

Araçların gösterge panelinde arıza ışığı neden yanar? Motor arıza lambası turuncu ise çok zorlamadan servis yakın ise servise kadar götürebilirsiniz. Kırmızı ise hiç tereddüt etmeden sağa çekip beklemeniz aracınızın sağlığı için daha iyi olacaktır.

Bu arıza aracımızda bir problem olduğunu belirtir ve ciddiye alınması gereken arızalardan birisidir. Günümüzde araçların teknolojiyle iç içe olduğunu düşünürsek bu arıza bizi önceden uyarır ve hasta tedavisinde olduğu gibi araçların da erken tedavisi çok önemlidir.

Aracınızda motor arıza lambası yanıyor ise aracınızın entegre parçalarından biri veya birkaçı uyumsuz çalışıyor olabilir.
Öncelikli olarak 
  • Hava akış sensörü (MAF) 
  • Oksijen (Lambda) sensörü 
  • Katalitik konvertör 
  • Buji ve buji kablosu 
  • Yakıt dolum kapağı 
  • EGR valfi 
  • Termostat
  • Yakıt enjektörleri  
  • Akü 
parçalarda problem, aksaklık olabilir. Serviste arıza koduna bakılarak en doğru sonuç sizlere verilebilir.
  motor arıza lambası yanında ne yapmalıyım?

Motor Arıza Lambasından Ne Anlarız?

Motor arıza ışıklarının çeşitleri vardır. Kimi zaman sarı, kimi zaman kırmızı veya yanıp sönebilir. Motor arıza ışığı yandığında çok kötü şeyler olacak gibi düşünmemelisiniz çünkü sensörünüz de bozuk olabilir. Gelin birde arıza türlerine bakalım. Motor arıza lambası sarı yanıyor Ne yapmalıyım?

Motor arıza lambası sarı yanıyor, Ne yapmalıyım?

Işığımız sarı renkli ise muhtemelen motorun çalışmasında bir problem tespit edilmiştir. Bu arıza modu aracın motoru zarar görmesin diye aktif hale gelmektedir.

Olabildiğince kısa sürede servise gösterilmelidir. Araç kendini en az zarar görebileceği duruma getirir fakat daha büyük problemlere neden olmadan en kısa zamanda bir ustaya göstermenizde fayda var.


Motor arıza lambası sarı yanıyor. Ne yapmalıyım?

Motor arıza ışığınız kırmızı yanıyor ise gerçekten aracınızın motorunda problem var demektir. Bu durumda farkettiğiniz an aracınızı sağa çekerek stop etmelisiniz. Sarı ışıktan farklı olarak Kırmızı motor arıza lambası ciddi bir problemi belirtmektedir. Motor Arıza Lambası Kırmızı Yanıyor, Ne Yapmalıyım?

Motor Arıza Lambası Kırmızı Yanıyor, Ne Yapmalıyım?

Motor arıza lambası kırmızı yanıyor ise aracı stop ederek çekici çağırmalısınız. Kırmızı renkli uyarı ışıkları başınıza gerçekten büyük dertler açabilir. Kırmızı rengin anlamı motorunuzda ciddi bir sorun olduğunu belirtir. Sarı ışık uyarı verse de durum kırmızı da öyle değildir. Araç kendini arıza moduna alamadığını ve durmanız gerektiğini belirtir.

Motor arıza lambası yanıp sönüyor. Ne yapmalıyım?

Arıza lambamız sürekli yanıp sönüyorsa motorun çalışmasında bir aksaklık olduğunu belirtisidir. Bu arıza basit bir sistem hatası da olabilir fakat bir ustaya göstermek daha doğrudur.
Aslında tüm arızalarda en kısa sürede aracı servise göstermek en mantıklı çözüm olacaktır.

Motor Arıza Işığı Kendiliğinden Söner mi?

Motor arıza ışığı maalesef kendiliğinden sönmez. Motor arıza lambası sönse bile başka zaman tekrar karşınıza çıkacaktır. Öncelikle problemin ne olduğu, daha sonra da problemi gidererek bu arızayı gidermek daha doğrudur.

Motor arıza lambası ne zaman söner?

Motor arıza ışığı kontak açıkken tüm ışıklarda olduğu gibi yanar, bu ışıkların yanma sebebi ise sorun olmadığını ve tüm ışıkların çalıştığını kullanıcıya göstermektir. Motor çalıştıktan sonra gitmiyorsa birşeyler ters gidiyor demektir.

Motor arıza lambası muayeneden geçer mi?


Motor arıza lambası yanan araba muayeneden geçer mi ? Tabiri caizse motor aracın can damarıdır. Motorda problemi olan araç muayeneden geçemez. Muayeneden geçmemesi gayet normaldir çünkü muayenenin amacı araçların genel sağlık durumunu kontrol etmektir.

 

 

Benzer içerikler