Çıkma parça

Aradığınız oto çıkma parça nedir? Aşağıdan hızlıca arayarak ihtiyacınız olan çıkma parçayı kolayca bulabilirsiniz.

"Çıkma parça" diye tabir ettiğimiz parçalar, hasarlı otomobillerin kullanılacak durumda olan bölümlerinden sökülen parçalardır.
Müşterinin ihtiyacı olan parçayı yedek parçaya göre daha uygun fiyat ile satın alabileceği parçalardır. Evet çıkma parçalar orjinaldir.
Çıkma parça anlaşılır mı gibi sorular çok sorulduğu için şöyle yanıtlayalım ;
Araçların fabrikadan çıktığı tarih "HAFTA / YIL" tüm otomobil aksamlarında yer almaktadır. Yani aracınızın üretim tarihi ile bu tarihleri karşılaştırırsanız parçanın orjinal olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Tarihler farklı ise bu parçanın değişmiş olduğunu anlayabiliriz.
Aracınızın aynı renkte "orjinal çıkma" yani birebir renkte kaporta parçalarını orjinalotoparca.com'dan bulabilirsiniz.
Bu tarz parçaları işçiliğin durumuna göre çıplak göz bile farkedebilir. Kötü işçiliklerde diğer bölümlere göre renk tonu farkı olmaktadır. En pratik yöntem ise boya ölçüm cihazı kullanmaktadır. Bu cihaz ile aracın farklı noktalarından boya mikron değerini ölçebilirsiniz.
Mikron değeri yüksek olan parçaları kolayca ayırt edebilirsiniz.
Fabrikanın birkaç defa boya atma hakkı olduğu için yanlış sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden en doğru sonuç için aracınıza ekspertiz yaptırmanız en doğru şey olacaktır.
OEM parça "Orjinal ürün üreticisi" demektir. Bu parçalar yan sanayi değildir. Otomobil üreticilerinin parça üretimine izin verdiği ve birebir üretimi yapılan parçalardır.
OEM'in açılımı ise Original Equipment Manufacturer'dır.
Çıkma mı yan sanayi mi derseniz çıkma parça orjinal olduğu için tabiki de cevap çıkma parça'dır. Yan sanayi parçalar orjinale göre 5 farkı olmalıdır.
Tampondan örnek verirsek yan sanayi tamponun rengi siyah olamaz çünkü orjinal değildir.
Tüm yan sanayi parçalar aynı değildir, tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de kalite farkları vardır ve olması zorunludur.
Bu firmalara "Oto çıkmacı" denilmektedir.
Oto çıkma parça satanlara göre Türkiye'nin en büyük sanayilerini şöyle listeyebiliriz;
Ankara'da en çok tercih edilen sanayi bölgesi Yıldız sanayi sitesi ve Ay Yıldız sanayi sitesi'dir.
İstanbul'da Ümraniye sanayi sitesi, Bostancı, kartal oto sanayi ve ikitelli sanayi bölgeleridir.

Çıkma parçalar hem kaporta hem de elektronik aksam olabilir. İhtiyacınız olan parçayı oto çıkmacı'lardan kolayca bulabilirsiniz. Bu parçalar temizliğine ve hata oranına göre değişebilir. Hata oranı dediğimiz şey ise boyasında zedelenme veya parça'da kırık olma durumu gibi şeylerdir.
Çıkma parça'lar halk dilinde bu tarz kelimelerle ifade edilir;

  • Birebir çıkma
  • Çıtır hasarlı
  • Çıtır hasarlı
  • Az hasarlı
  • Rengine renk
  • Orjinal çıkma
  • Komple (Göğüs + airbag gibi parçalar için kullanılır.)