P0420 Arıza Kodu Nedir? Arıza Kodu Çözümü [2021]


blog-post image

P0420 Arıza Kodu Nedir? Ne Anlama Gelir?

P0420 Arıza kodu : Katalitik konvertörün görevi, yanma döngüsü sırasında egzozdan çıkan zararlı gazları parçalayarak daha az zararlı hale getirerek havayı daha az kirletmeyi sağlamaktır.

Bu arıza kodu katalitik konvektörün işlevini tam olarak yerine getirmediğini belirtir, yani havaya zararlı gaz salınımı fazladır.

Yeni model arabalarda, katalitik konvertörde 2 adet oksijen sensörü olur ve bunlar ile zararlı gaz salınımı kontrol edilir ve bu durumda da p0420 arıza kodu ortaya çıkar.

Biz bu durumu kadranda motor arıza lambası yandığında anlarız. Ustaya götürdüğünüzde makinaya bağlayarak bu problemin neyden kaynaklandığını kolayca size söyleyecektir.

 Katalitik konvertör zamanla eskiyebilen ve tıkanabilen bir parça olduğu gibi bu arızayı en az 1 kere de olsa almamız mümkündür.

P0420 Arızası nasıl anlaşılır?

Katalitik konvertör aracınızda mevcut değil ise(söküldüğü durumlarda) ilk çalışma anında az da olsa rahatsız edici bir koku olacaktır. Katalitik konvektörün olmaması sürücüye bir problem yaşatmasa da doğaya zarar verecektir.

P0300, P0303, P0304, P0305, P0302, P0306, P0307, P0308, P0174, P0301 ve P0171 arıza kodları, P0420 arızasından kaynaklanıyor olabilir. 

P0420 Arızasının belirtisi motor arıza lambasının yanmasıdır.
Katalitik konvertörde problem var ise 
  1. Aracınız çekişten düşebilir.
  2. İlk çalışma anında pis bir koku yayar.
  3. Aracınız çok daha fazla yakmaya başlar ve bunu kolayca farkedebilirsiniz.

Neden P0420 arızası alıyorum?

P0420 arıza kodu, aşağıda listelediğimiz sebeplerden dolayı meydana gelebilir.
•    - Kötü benzin yani kurşunlu benzin koyulmuş olabilir.
•    - Oksijen sensörünüzde problem olabilir
•    - Aracınız yeterince soğumuyor veya arıza olabilir.
•    Aracın egzoz sisteminde problem olabilir.
•    Araç ateşlemeyi zamanında yapmıyor olabilir.
•    -Aracınızın motoru eski ise yağ yakıyor olabilir, bu da motor arıza ışığı yakacaktır.

 

P0420 arıza kodu çözümü

P0420 arızasından nasıl kurtulurum ? Bu arızadan kurtulmanız için aracınızı bir egzozcuya götürerek gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.

Aracınız cihaza bağlandığında P0420 arızası veriyor ise problem katalitik konvertörde olduğu gerçeği kaçınılmazdır.

Bu durumda Aracınıza yeni bir katalitik konvertör alabilirsiniz, kurtarılacak durumda ise temizlenebilir veya içindeki bal peteğine benzer yapı değiştirilebilir.

P0420 arıza kodu lpg

Bu arıza lpg’li araçların başına fazlasıyla gelmektedir. Tüm Hyundai,honda, Ford ve Opel gibi araçlarda P0420 arıza kodu problemi yaşanabilir bu normaldir.

Güvendiğiniz kaliteli bir ustanın yanına giderek aracı kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Lpgli araçlarda P0420 arızası genellikle zengin fakir yakıt karışımından dolayı ortaya çıkmaktadır.
 

Benzer içerikler