DSG NEDİR?


DSG NEDİR?
Ülkemizde çokça sevilen ve beğeni toplayan Volkswagen modelleri sayesinde DSG Nedir?,  DSG şanzımanı sıkça duymaya başladık. Tabii etrafımızda DSG şanzımanlı araçlarının sayısının artmasıyla birlikte yeni yeni sorularda ortaya çıkmaya başladı.

DSG nedir? Çift kavrama nedir? DSG tork konvertörlü mü? DSG tam otomatik mi? Bu makalemiz bu soruların yanıtları hakkında. Kısacası DSG nedir?

DSG Şanzımanın Özellikleri

DSG Şanzıman aslında basit tanımda bir otomatik şanzımandır. Ancak onu diğer alışageldiğimiz otomatik şanzımanlardan ayıran en önemli özelliği DSG’nin çift kavramalı bir şanzıman olmasıdır.

Bu çift kavrama sayesinde DSG rakiplerinden kolayca sıyrılabiliyor. Çünkü çift kavrama özelliği ona diğer otomatik şanzımanlardan hem daha hızlı hem daha çevik hem de daha tasarruflu olma ünvanını kazandırıyor. Adının açılımı Direct Shift Gear box olan DSG, yukarıda da bahsettiğimiz gibi çift kavrama ile robotlaştırılmış/otomatikleştirilmiş bir şanzıman.

Çift kavramayı aslında 2 tane debriyajın varlığı gibi anlatabiliriz. Yani siz yolda giderken 2. vitesten 3. vitese geçerken boşta olan 2. kavrama 3. Vitesten 4. Vitese geçişin hazırlığını yapıyor.

Bu sayede daha hızlı bir şekilde vites atıyorsunuz, şanzıman beyni vites geçişi yaparken aracı boşta uzun süre tutmuyor ve araç boş yere gaz yemiyor. Bu sayede yakıt tüketimi yapmış oluyorsunuz.

“DSG tork konvertörlü mü?” sorusunun cevabını da aslında vermiş oluyoruz. DSG şanzıman tork konvertörlü bir şanzıman değildir.

Bu hız ve tüketim kolaylıkları ayrıca DSG şanzımana F1 vites kombinasyonuna daha kolay, dinamik ve uyumlu şekilde çalışma imkânı sunuyor.

DSG Arızaları

DSG tüm bu avantajlarıyla adından sıkça söz ettirirken maalesef arızalarıyla da adından söz ettiriyor. Tabii ki de arıza yapmayacak şanzıman yoktur.

Ancak DSG ilk piyasaya sunulduğu dönem de arızalarla oldukça konuşuldu. Peki bu arızalar neler? Mekanik arızalardan ziyade (dişli kırma, mekanik parça aşınması vs) daha çok kavrama ve yazılım hataları görüldü.

Çift kavramanın avantajı olan bir üst vitesi hazır bulundurma özelliği yoğun dur-kalk yapılan trafikli bölgeler de ısınma sorunlarına neden oldu. Bu da fazla kilometre yapılamadan serviste kavrama değişimlerine sebep oldu.

Ama bu sorun ilerleyen dönemlerde Volkswagen mühendislerinin çalışmaları sonucunda giderildi. Şanzıman yazılımı dediğimiz yazılım DSG şanzımanın hangi durumda nerede kaçıncı vitese geçmesi gerektiğini belirten yazılımdır.

Isınma ve vites geçişlerinde yanlış vitese geçme gibi sorunlar yaratan bu yazılım arızası 2013 senesinde DSG Şanzımanlı Volkswagen marka otomobillere yapılan yazılım güncellemesiyle giderildi. Kısacası DSG artık arızalarıyla adından söz ettiren bir şanzıman değil.

2. El DSG Şanzımanlı Araç Alınır mı?

2. el otomobil alırken klişeleşmiş olan bu sorunun cevabı hangi model otomobil veya şanzıman için sorarsanız aynı. Bakımları düzenli şekilde yapılmışsa ve siz de iyi bir ekspertize gösterip sorun yok raporunu aldıysanız alınır ve uzun yıllar keyifle binilir diyebiliriz.

Benzer içerikler