Dizel Partikül Filtresi Nedir?


Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Egzoz sisteminin bir parçası olan DPF, sadece dizel araçlarda bulunur. Bu parçanın görevi egzozdan çıkacak olan zararlı partikülleri (kurumları) filtreleyerek, doğaya daha az zarar verecek hale getiren parçadır. Partikül yani kurum dediğimiz şey birçoğumuzun bildiği egzozun da içinde bulunan siyah duman, siyah ufak parçacıklardır.

Bu dumanı solumak hem insan için hem de doğa için çok zararlıdır. Mazot yandığı zaman doğaya salınmadan önce filtrelenmesi ve daha az zararlı hale getirilmesi çok önemlidir. DPF'de bu görevi üstlenmektedir. DPF problemi genellikle dizel araçlarda olmaktadır, sebebi ise benzinli araçlar çok fazla kurum üretmemesidir.DPF(Dizel Partikül Filtresi) Nedir? Temizlenmezse ne olur ?

DPF kurumları ayrıştırdığı için içeride zamanla birikiyor ve tıkanmaya yol açabiliyor. DPF belirli şartlar sağlandığı zaman kendi kendini temizleyebilir, kurumları yakarak içerinin daha temiz olmasını sağlayabilir fakat bu işlemin gerçekleşebilmesi için DPF'in 600 derece sıcaklığa ulaşarak kurumları yakması gerekmektedir.

dpf uyarısı Temizleyemediği durumlarda yukarıda bulunan uyarıyı görmeniz kaçınılmazdır.

Dizel partikül filtresi tıkanırsa ne olur?

Şehir içinde kullanılan araçlar maalesef daha çok DPF yani dizel partikül filtresi tıklanıklığı problemi ile karşılaşmaktadır. Günümüzde teknolojik araçlar bu problemi belirli bir düzeyde çözebiliyorlar. Aracınızı ilk çalıştırdığınızda yüksek devirli veya sesli çalışması, yani DPF'in ısınmasını sağlayarak kurumları temizlemeye çalışmaktadır.

Partikül filtresi temizlenmediği durumlarda aracınızın çekişi düşer, ki bu hiçbirimizin istemediği bir durumdur. DPF tıkalı olduğu için aracınızın yakıtı da yükselecektir.

Dizel partikül filtrenizin tıkanmamasını engellemek için belirli aralıklarla, bu haftada 1 de olabilir, çevre yoluna çıkarak yüksek hızlarda aracı biraz sıkıştırarak gazlamanız egzoz ısısını yükselteceği için kurumlar temizlenecektir.

DPF siz araç muayeneden geçer mi?

DPF(Dizel partikül filtresi) olmayan araç maalesef muayeneden geçemez. Sebebi de egzoz testinden geçemediği için muayeneden ağır kusur olarak kalır.

Benzer içerikler