Araç Neden Yağ Yakar?


Araç Neden Yağ Yakar?

Motor neden yağ yakar?


Arabanın neden yağ yaktığının sebebi birden çok olabilir. Aracınızın motor yağını belirli aralıklarla kontrol etmenizde fayda vardır. Yağ azalttığı durumlarda yağ ekleyebilir, motorunuzun zarar görmesini engelleyebilirsiniz ama unutmayalım ki fazla yağ koymakta motorunuza zarar verecektir.

Aracınız yağ eksiltiyorsa en kısa zamanda bir ustaya göstermek daha iyi olacaktır. Gelin birlikte seçeneklere bakalım. Aracın yağ yakmasının genellikle sebepleri aracın mekanik bölümlerindendir.
Arıza durumu Açıklaması
Motor Segmanlarının Gevşemesi Motor pistonlarının uç kısımlarında bulunan segmanlar zaman içerisinde gevşer ve bu durum da yağ yakmasına sebep olabilir. segmanların gevşediği durumlarda yağ pistonların üstüne çıkmaya başlar ve motorda hava ve yakıt karışımı ile birlikte beraber yanar. Egzozdan Mavimsi bir duman gelmektedir.
Sübapların zarar görmesi Emme sübapları zamanla aşınabileceği gibi yanındaki parçalarda eskiyebilir. Bu durumda ise yağ yanma odasına kaçacağı için motorunuz yağ yakabilir.
Eksik Motor Yağı Aracınızın yağını sürekli kontrol etmelisiniz. Motorun içi tamamen mekanik olduğu için parçalar yağsız kalmamalıdır. Aksi taktirde motorunuz yüksek masraflar açabilir.

Tüm parçalar Çark / Dişli mantığından oluştuğu için yağsız olması demek parçaların kolayca aşınması demektir. Önerilen yağ değişim süresi 10.000km'de bir yağınızı yenilemektir.
Fazla Motor Yağı Arabam yağ yakıyor sorusunun bir diğer cevabı ise fazla motor yağıdır. Fazla motor yağı koymak motordaki basıncı artıracağı için kaçaklar olabilir.

Bu da yağ hava yakıt üçlüsünün karışması durumunda aracınızın mavi duman atmasını yani yağ yakmasını sağlayacaktır.

Motor için Katkı koysam işe yarar mı?


Yağ yakan motor için katkı kullanmak motorun durumuna kısa vadede işinizi çözebilir. Bu katkılar yağ yakmasını azaltabileceği gibi her yağ değişiminde tekrar tekrar katkı kullanmanızı gerektirebilir ve bu bir çözüm değildir.

Günü kurtrabilecek çözümlerden birisidir. Sonunda motorun rektefiye edilmesi gerekmektedir. Motorum Yağ Yakıyor Ne Yapmalıyım ? Aracınız yağ yakıyor ise en kısa zamanda bir motor ustasına göstermeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Ne kadar erken tanı koyulursa motorunuzun çalıştığı süre azalacağı için aşınma yani dolayısıyla motorunuzun gördüğü zararı da daha az olacaktır.

Araba yağ yakarsa ne olur?


Yağ yakan aracın motor ömrü dolaylı yollardan probleme göre kısalacaktır. Uzun vade kullanımlarda Motorun yağ yakması başınıza gerçekten bela olabilecek bir durumdur. Ne kadar geç müdahale edilirse o kadar fazla masraf çıkaracağından hiç şüpheniz olmasın.

Benzer içerikler